MERSİN’DE PKK-DTP ORTAK FESADI

Yurtiçi ve yurt dışında benim Mersinli olduğumu bilenler “Senin Mersin’de neler oluyor böyle? Senin Mersin PKK’nın kurtarılmış bölgesi olmuş, doğru mu?” diye sorular sorarlar. İnsanların kafasında Mersin’le ilgili olarak bir intifada imgesi vardır.
Bu imgeden, başta Büyükşehir olmak üzere bütün belediyeler, mevcut yatırımcı adaylarını kaçırmamak, yeni yatırımcılar bulmak için çaba gösteren Ticaret ve Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası ve öteki meslek odaları, işadamları, Mersinli hemşerilerim şikayetçidir.
Mersin bu imgeden her gün daha çok zarar gördüğü için bu “zararlı”nın gerçeklik boyutlarını irdelemeye karar verdim.
***
Bu karar doğrultusunda, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’dan, Akdeniz Belediye Başkanı Kenan Yücesoy’dan, Akdeniz eski Belediye Başkanı Mehmet Fazıl Türk’ten, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç’ten, Emniyet Müdürü Süleyman Ekizer’den, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Başkanı Avukat Ali Bozan’dan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’ndan, MSO Avrupa Birliği Bilgi Bürosu’ndan, artık Mersin’in “bilgeleri” durumuna gelmiş çocukluk, mahalle ve okul arkadaşlarımdan randevular aldım.
Randevu yerlerine tam saatinden beş dakika önce gittim, beni kabul edecek kişiler tam zamanında kabul ettiler. DTP Başkanı Avukat Ali Bozan dışında.
Ali Bozan 31 Mart saat 12’deki randevusunu bir gün önce saat 11’e aldı. 31 Mart Cuma günü Ali Bozan’ın “Yoğurt Pazarı Ciğerci Apo Üstü” adresine, yanımda DHA Muhabiri Mustafa İnsan randevu saatinden beş dakika önce gittim.
***
Sekretere kendimizi tanıttık. Sekreter içeri girip çıktı. “İçerde ziyaretçileri var, birkaç dakikanızı rica ediyor” dedi.
İçerden yüksek perdeden tartışma sesleri geliyordu. Bir iki öfkeli genç hışımla girip çıktı odaya. Tartışma bir türlü bitmiyordu. “Bu ne biçim müvekkil görüşmesi?” diye düşünmeye başladım. Bu arada Mustafa İnsan “Bayan kim olduğumuzu söylediniz mi?” diye sordu. Genç sekreter başını salladı. Saat 11.10 geliyordu. Mustafa İnsan’a “Beş dakika sonra gideriz” dedim. Ve 11.15’te Demokratik Toplum Partisi Başkanı Avukat Ali Bozan’ın bürosundan “Özür dileyerek” ayrıldık. Sekreter herhangi bir hamle yapmadı, Başkan’a haber verme gereğini görmedi. İçerden hala tartışma sesleri geliyordu.
***
Saat 13.30’da, Ali Bozan’dan herhangi bir açıklama var mı diye DHA Mersin Büro Şefi Ali Ekber Şen’e telefon ettim. “Abi kusura bakma şu anda yukarı mahallelerde gösteri var. Onu izliyoruz. Ben seni sonra ararım” dedi.
Bunun üzerine, gösterinin yerini ve türünü öğrenmek için Emniyet Müdürü Süleyman Ekizer’e telefon ettim. DTP Başkanı Avukat Ali Bozan önderliğinde 500 kadar kadın ve çocuktan oluşan, Apo’yu ve PKK şehitlerini destekleme yürüyüşü varmış.
Demek ki Ali Bozan’ın bürosundaki tartışma bu yürüyüşle ilgiliymiş. Başkan bizi savıp gösterinin başına geçmiş. (Bk. Hürriyet Çukurova baskısı, S.17. 1 Nisan 2006)
DEHAP’ın, HADEP’in devamı olan Demokratik Toplum Partisi’nin Başkanı Avukat Ali Bozan’a çok ilginç sorular soracaktım. Sorular ve bu sorulara vereceğim yanıtlar yarına.