MESLEK LİSELERİ

Zaman (21.03.06) ve Yeni Şafak (21.03.06) gazetelerinde Meslek Liseleri ve sanayiinin mühendis ve teknik eleman gereksinimiyle ilgili iki haber yayınlandı.
“Patronlar meslek lisesi mezunu mühendis istiyor” (Yeni Şafak)
“İşletmeler 5 kaynakçı bulamıyor. Kapıda 150 üniversite mezunu iş bekliyor” (Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, Zaman Gazetesi)
Yeni Şafak gazetesi, patronların mesleki istekleriyle ilgili olarak, kendi ideolojik yorumunu araya sokuşturuyor:
“YÖK, meslek liselilere mühendislik yolunu katsayı uygulaması ile kapatırken, MEB ile TÜBİTAK’ın yaptığı ortak bir araştırmaya göre patronlar, işyerlerinde çalıştıracakları mühendisin meslek lisesi mezunu olmasını tercih ediyor.”
Yukarıdaki cümlenin YÖK bölümü yalan ve geriye kalan bölümü ise hem bilimsel hem de doğrudur.
***
“Türkiye’de mesleki eğitim maalesef imam hatip meselesine indirgenmiş durumda” diyen Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan indirgemecilerin açık adresini vermese de kendisine teşekkür etmemiz gerek.
Zafer Çağlayan “Bana geliyor, meslek lisesinin kaynak bölümünü bitirdim diye. Kaynak yapmasını bilmiyor, hayatında kaynak makinesi görmemiş” diyor.
***
Yeni Şafak gazetesi patronların mesleki eğitimle ilgili önerilerini sıralıyor: Sanayi kuruluşları ile eğitim kurumları arasında ilişkiler geliştirilmeli, öğrencilerin staj süreleri uzatılarak organik ilişkiler geliştirilmeli, sanayi kuruluşlarından maddi ve manevi destek istenmeli, teknik öğretim kurumları firma ihtiyaçlarına uygun eleman yetiştirmek için müfredatlarında seçimlik dersler koymalı, mesleki/teknik eğitim veren kurumlar bölge sanayiine uyarlanmalı,vb.
Görüldüğü gibi sanayi patronlarının istekleri çok aklı başında ve gerçekçi… Ve sanayi patronları, teknik ve mesleki öğretimin İmam Hatipler yüzünden yaşadığı tıkanıklığın farkında olmalı. Bu tıkanıklık giderilmeden ne patronların ne de Zafer Çağlayan’ın istekleri yerine gelir.
***
Sanayi patronlarına, mühendis ve sanayi meslek odalarına iki önerim var:
1.Araya Milli Eğitim Bakanlığı’nı katmadan mesleki ve teknik öğretim ve eğitimin sorunlarını doğrudan doğruya YÖK ile konuşsunlar, tartışsınlar. Bu sürecin sonunda İmam Hatip okulları ile mesleki ve teknik okulların kaderlerinin aynı torbada bulunmadığını görüp YÖK’ün uygulamalarını onaylayacaklardır.
2.Türkiye Sanayi Odaları Birliği ile TÜSİAD, Avrupa’da mesleki ve teknik öğretimin yapıları konusunda bir araştırma yaptırsınlar. Ve bu raporları yayınlasınlar. Bakalım Avrupa’da imam hatip benzeri okullar var mı ve bu okulların sanayii içinde her hangi bir rolü var mı?
***
Sanayi bizzat kendi kaderine sahip çıkmazsa, AKP’nin ideolojik örgütlenme saplantısının ülke sanayiini dinamitlemesine engel olamaz.