ON DÖRT NİSAN DEPREMİ

Aradan tamı tamına 13 gün geçmiş ve ben 14 Nisan Tandoğan Meydanı buluşmasını yazıyorum. Güncellik avcısı olmadığım için takvime bakmadan yazarım. Ayrıca, uzun soluklu bir bilinç aydınlanmasının başlangıç noktasıydı 14 Nisan Tandoğan Meydanı. Daha da anlamlısı, aydın bilinçlerin buluşma noktasıydı. 29 Nisan buluşması da güçlü bir tsunami yaratmalı.
Çok bilmiş gazeteciler gene güldürdüler beni. Tandoğan Meydanı’nda toplanan 70 bin ile 1 milyon arasında tahmin edilen kalabalık, kendini bir oy gücüne dönüştüremezse başıbozuk sürüsü olmaktan ileri gidemezmiş. Breh, breh, breh !
Google’a göre orada toplanan 1 milyon 500 bin insan oylarını CHP, DSP, SDP ve İP partilerinden sadece birine yönlendirmez ise sınıfta kalırmış. Bu 1 milyon 500 bin insan oylarını yukarda adları yazılı dört partiye eşit olarak bölüştürürse eşek sürüsü mü olacak ? Bu nasıl demokratik akıl ?
***
Bir de geçmişlerinde cuntacılık, darbecilik lekesi bulunanların 14 Nisan’la ilgili ibretlik yorumları var: “Bir zamanların komünistleri, bir zamanların faşistleri gibi, nasıl onlar ‘laik din’ haline getirdikleri kendi inançlarını meydanlarda bayraklaştırdılarsa, kendi düşüncelerinden başka her düşünceyi nasıl lanetledilerse, iktidarı ele geçirdiklerinde kendilerinden farklı olanı nasıl tümüyle yasakladılarsa, Tandoğan Meydanı’ndaki 14 Nisan ruhu da bu bakımdan pek o kadar farklı değildi” diyor bunlardan biri.
İnsan kendini megalomaninin çekimine, benmerkezciliğin girbadına böylesine kaptırınca, bakar kör ve budala oluyor demek ki…
***
Bre ahmak cuntacı eskisi, bre ahmak yenik darbeci !.. 14 Nisan günü Tandoğan Meydanı’nda toplananlar hangi “laik dini” bayraklaştırdılar ? Demek ki “laiklik” komünistlere ve faşistlere özgü nitelik, öyle mi ?
14 Nisan günü Tandoğan Meydanı ve çevresinde toplanan 1 milyon 500 bin insan, Kızılay’dan Tandoğan’a, Tandoğan’dan Bahçelievler’e, Hipodrom ve İstasyon’dan Tandoğan’a bütün cadde ve sokakları dolduran 1 milyon 500 bin yurtsever Cumhuriyetçi laikliği kendi işkembe-i kübralarından mı uydurdu ? Laiklik Anayasa ve yasalara aykırı mı ki sana faşistleri ve komünistleri anımsatsın ? Laiklik Anayasa’nın 2. maddesinde yazmıyor mu ? 14 Nisan günü Tandoğan Meydanı’nda toplananlar laikliği savunarak Anayasa’yı, Anayasa’yı savunarak demokrasi ve Cumhuriyet devletini savunmadılar mı ?
Cuntayla ve darbeyle yıkamadığın Cumhuriyet’i, şimdi İslamcılarla, Şeriatçılarla işbirliği yaparak mı yıkmak istiyorsun ? Bu ne aşağılık kin ?
***
Baylar, insanların ABD’yi, Avrupa Birliği’ni eleştirmeleri neden gericilik olsun ? Sizin demokrasi anlayışınızın komünist demokrasiden (!), faşist demokrasiden (!) farkı ne ? Biraz terbiyeli ve saygılı olun ! Teokratik despotizm pençesini boynunuza geçirdiği zaman sığınabileceğiniz tek korunak Çankaya’daki Abdullah Gül değil, o küfrettiğiniz Tandoğan Meydanı insanları olacak !