PONPON KIZLAR

Türkiye’yi dünyanın diline düşüren Ponpon Kızlar’a Amerikancada “cheerleader” deniliyormuş. Konu futbol olunca “amigo” dendiği gibi.
Çıkış yeri Amerika. Spor karşılaşmalarından önce ve karşılaşmaların boşluklarında ortaya çıkıp müzik eşliğinde gösteri yapan kızlara verilen ad. Türkiye’de son zamanlarda basketbol karşılaşmalarında görür olduk ponpon kızları. Birbirinden güzel, servi boylu kızlar. Bacakları uzun mu uzun, sarışın kızlar. Müzik eşliğinde gösteri yapıp seyirciyi eğlendirip coşturuyorlar.
Başlangıçta Türkiye’de gösteri yapan ponpon kızlar ithal kızlardı. Şimdi, sanırım, yerli ponpon kızlar da var. “Ponpon kız” deyişi, “dolmuş, kaptıkaçtı, gecekondu” sözcükleri gibi Türk dilinin dehasının şaheserlerindendir.
***
Biliyorsunuz: Ülkemizde Dünya Basketbol Şampiyonası yapılıyor. Günde en az üç maç izliyorum televizyonda. Bir saniye içinde oyunun kaderinin değişmesi çok etkileyici. Futbolda da saniyelerin önemi vardır, ama basketbol gibi saniyeler üzerine kurulmamıştır. Futbolda zaman birimi dakikadır.
Televizyonda ponpon kızları doya doya göremeyiz. Kızlar sahaya çıkar çıkmaz reklamlar başlar. Reklam bitince, kızlar yelelerini taylar gibi savura savura sahanın dışına kaçarlar. Televizyon seyircisinin görüp göreceği ponpon kız gösterisi bu kadardır.
Dünya Basketbol Şampiyonası’nın Ankara ayağına, Ukrayna’dan ponpon kız ithal edilmiş.
Türkiye-Rusya maçına bakarken dikkat etmedim. Nasıl olsa hemen reklam girer diye. Meğer Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, muhterem refikaları ve kerimeleri maçı teşrif edecekler diye kızcağızların gösterisi kaldırılmış
Yazılanlara göre Red Foxes Dans Grubu’nun yöneticisi Olena Rozhkova, Başbakan Erdoğan’ın maçı teşrif ettikleri günlerde gösteri yapmamaları yönünde talimat aldıklarını söylemiş. Erdoğan geldi, Rusya maçına çıkamadılar. Gelmedi, Fransa maçına çıktılar.
***
Ey ahali! Beş gün sonra referandum sandıklarına gidip Anayasa değişikliklerine “EVET” ya da “HAYIR” diyeceksiniz. “EVET” derseniz ve “EVET” kazanırsa, bundan böyle Başbakan’ın hazır bulunduğu maçlarda ponpon kızlar gösteri yapamayacak. Bunu, büyük bir olasılıkla, AKP bakanlarının, belediye başkanlarının, valilerin ve kaymakamların seyirci olacağı maçlar izleyecek! Sadece bu mu? Bu bir simge! Laik ve çağdaş hayata elveda!
Buna, iktidarın dinsel tercihinin gündelik hayata “baskısı” denir. Baskıya şiddet de eşlik edebilir.Gösterinin kaldırılması talimatını elbette Başbakan vermemiştir. Sekiz yıllık yönetiminin yarattığı baskı ortamı bir yöneticiyi böyle bir karar almaya zorlamıştır. Merak ettiğim, FİBA ne tepki gösterecek? Avrupa Birliği gibi idare etmesi büyük bir olasılık.
Ponpon kızları görmeye tahammül edemeyen Başbakan neden basketbol maçına gidiyor? 30 Ağustos Zafer Bayramı’na katılmamak için Rize’ye gitmişti. Bu türden bir şey yapabilirdi.
Unutmayalım ey ahali! Ponpon kızlar, sadece ponpon kız değildir, bir politik göstergedir!
[Beni neşelendirecek referandum sonucu: “Evet” yüzde 49.9, “Hayır” yüzde 51,1]