SAHİ Mİ ? YOK CANIM !

Ilık İslami Demokrasinin banisi (kurucusu) ve en mümtaz siması Recep Tayip Erdoğan hazretleri, kadersiz halkımıza, demokrasi ufuklarında yeşil sancaklar gibi dalgalanan bir vecize armağan buyurdular.
Hürriyet gazetesi yazarı Bekir Coşkun’un 15 ağustos tarihli Hürriyet gazetesinde yayımlanan “O Benim Cumhurbaşkanım Olmayacak” başlıklı yazısına R.T.Erdoğan’ın tepesi atmış. Kanal D’nin Arena programında yazarımızın ağzının payını veriyor (!) :
“Bazıları çıkıp ‘benim cumhurbaşkanım olamaz’ diye ifadeler kullanıyorlar. Maalesef edep adap bilmeyenler de var. Bunu diyenler önce TC vatandaşlığından çıkmalı. Cumhurbaşkanı kim olursa olsun hepimizin cumhurbaşkanı. Senin değilse çık vatandaşlıktan, git kimi seçersen seç !”
***
Bu kabadayılığa benim uygar vatandaş tepkim : Sahi mi ? Yok canım !
***
Bekir Coşkun, benim de katıldığım köklü eleştiriler yöneltiyor Abdullah Gül’e. Abdullah Gül’ün eşinin Türkiye Cumhuriyeti’ni türban için AİHM’ne şikayet etmesini eleştiriyor. Eleştirmesin mi ? Bir cumhurbaşkanı eşinin, nötr olması gereken bir kamusal alanda, dinsel olduğu yüksek yargı(lar) tarafından kabul edilmiş bir simge (türban) ile yaşaması olasılığını eleştiriyor ? Eleştirmesin mi ? Ilımlı İslam yandaşı bir milletvekilinin laik Türkiye’nin cumhurbaşkanlığına yakışmayacağını söylüyor. Söylemesin mi ? TBMM’nin Cumhuriyet ilkeleri üzerine yemin eden 235 üyesinin eşlerinin türbanlı olmasını kınıyor. Kınamasın mı ? Bu insanların gelecek dönemde eşlerini kara çarşafa sokmalarından korkuyor. Korkmasın mı ?
Cumhuriyet devrimleri ile, Cumhuriyet’in ruhu ile çatışma halinde olan birinin gerçek bir TC vatandaşının cumhurbaşkanı olamayacağını söylüyor. Söylemesin mi ? Gerçek TC vatandaşı kimdir ? Cumhuriyet’le sorunu olmayan vatandaştır. Oysa başta yöneticilerinin tamamı olmak üzere AKP’ye oy verenlerin çoğunun Cumhuriyet ile sorunu vardır.
***
Abdullah Gül, mahalle mahalle gezip Cumhuriyet ilkelerine bağlı olduğunu yeminler ederek, duyması gerekenlere duyuruyor. Bu gösteri cumhuriyet tarihinde ilk kez oluyor.
***
Başbakan R.T.Erdoğan, kendine demokrat olduğunu, vatandaşı adam yerine koymadığını, insanlık kumaşının demokrasi ipliğiyle dokunmadığını, biat ve itaat kültürünün kemiklerine kadar işlediğini onlarca kez kanıtladı.
R.T.Erdoğan kendini tarikat şeyhi, vatandaşları da mürid sanmakta. Benim bildiğim Bekir Coşkun kimsenin müridi değil. Laik bir cumhuriyetçi, laik cumhuriyetin herkesle eşit bir vatandaşı. Uygar bir başbakan, düşünceyi açıklama özgürlüğünü ve eleştiri hakkını kullanan bir vatandaşa “vatandaşlıktan çık!” diye posta koyamaz. Sırası gelmişken söyleyeyim : Sadece devlet değil, vatandaşlar da laik olur, olabilir.
***
Her şeye karşın, Başbakan’ın konuşma tarzı şaşırtmıyor beni. Merak ettiğim çok önemli bir şey var : AKP demokrasinin havarileri bu durumu nasıl değerlendiriyorlar acaba ?