ŞİMDİ DURUM NE VAZİYETTE ?

Türkiye gerçeklerini iyi o okuyabilmek için elimizde iki araç var :
1.Hakan Yavuz’un “Modernleşen Müslümanlar : Nurcular, Nakşiler, Milli Görüş ve AK Parti” (Kitap Yayınevi) adlı kitabı. İkinci baskısı yapıldı.
2.Prof.Dr.Binnaz Toprak ve arkadaşları (İrfan Bozan, Tan Morgül ve Nedim Şener) tarafından yapılan ve “Türkiye’de Farklı Olmak : Din ve Muhafazakarlık Ekseninde Ötekileştirilenler” adıyla Boğaziçi Üniversitesi tarafından bir bilimsel araştırmalar projesi olarak yayınlanan araştırma raporu.
***
Dr.Hakan Yavuz’la ilgili ilk yazım 21.08.2007 tarihinde “Modernleşen Müslümanlar” adıyla yayınlandı. Bu kitaba çok önem verdim. Çünkü 41 satırda anlatmak zorunda olduğum din, tarikatlar ve iktidar ilişkisini 424 sayfada anlatıyordu. Kitap, yazılarımın daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilirdi.
Ardından, 30.05.2008 tarihinde yayınlanan “Fethullah okulları ve Princeton Üniversitesi vs” başlıklı yazımda, Dr.Hakan Yavuz’un kitabında tasvir ettiği din, tarikatlar ve iktidar ilişkileri gerçeğinden korkmaya başladığını yazdım. Bunun üzerine bana uzun bir açıklama mektubu gönderdi. Bunları 13,14 ve 15 haziran 2008 tarihli yazılarımda yayınladım. Önemli şeyler söylüyordu. Bu yazıları bulup okumanızı salık veririm.
***
Prof.Dr.Binnaz Toprak’ın yukarda adını verdiğim raporu sanki Dr.Hakan Yavuz’un kitabı ekseninde, benim 10 yıldır yazdığım yazıları doğrulamak için yapılmış bir araştırma. Sonuçlar benim ne denli haklı olduğumu kanıtlıyor. Haklıyım ama derin kaygılarım da var.
Şimdi mümkün olsa da Prof.Dr.Binnaz Toprak ve ekibi, “Kıskanç Hacı Amca” (20.01.08) yazımda sözünü ettiğim, 1960-1961-1966 yıllarında yakından tanıdığım Sandıklı, Dinar ve Yalvaç’da bir “mahalle baskısı” araştırması yapabilselerdi ? Eminim ki sonuç, başka yerlerde yaptıkları araştırmaların sonucundan farklı olmazdı.
Prof.Dr.Binnaz Toprak’ın araştırması, benim bir yeniyetme ve genç olarak 1950-1970 yılları arasında, “pasif” ya da “kendi halinde” olarak tanımlayabileceğim muhafazakârlığın 1970-2000 yılları arasında organize olup örgütlendiğini ve 2002’den itibaren de AKP iktidarı öncülüğünde ve sayesinde saldırıya geçtiğini gösteriyor.
***
10 yıldır Hürriyet gazetesinde yayınladığım yazıların “muhterem zevat”ın topuğuna diken gibi battığını, ağızlarındaki yirmilik dişleri zonklattığını tepkilerinden çok iyi biliyoruz.
Prof.Dr.Binnaz Toprak ve arkadaşlarının yayınladıkları araştırmaya karşı topluca hücum dörtnalına kalkmaları, 10 yıl sonra böbürlenecekleri fesatçı-komplocu gerçeklerin şimdiden ortaya çıkmasından tedirgin olduklarını gösteriyor. Ya birileri iyice uyanır da güzelce dönen tekerleğe çomak sokarsa ?
Dr.Hakan Yavuz’u, “Modernleşen Müslümanlar” kitabını henüz tam anlamıyla keşfetmediler. Keşfettikleri an Dr.Hakan Yavuz’a dünyayı cehennem ederler. Hele 13.01.2008 günü SKYTÜRK’te yayınlanan “Anlamak İçin” programındaki konuşmalarını dinledilerse. Dr.Hakan Yavuz, “Türkiye yurdu”nun tarikatlar sayesinde “Türkiye Oteli”ne dönüştüğünü söylüyor. Dr.Hakan Yavuz, demek ki, bu gerçeği gördüğü için korkmaya başlamış. Haklıdır, çok haklı ! Devam edeceğim.