SİYASETE HİZMET EDEN CAMİ ARTIK CAMİ DEĞİLDİR

Siyasete alet olan, ona hizmet eden cami artık Allah’ın evi değildir, bütün kutsallığını yitirmiştir. Oraya ayakkabıyla girilir, içinde içki içilir. Artık o cami mekruh olmuştur!

Şimdi fotoğrafını gördüğünüz, dine küfür  yağdıran  sahneyle ilgili haberi (Sözcü gazetesi, 4 Mart 2017)  okuyalım:

 [“Bakan Akdağ cami avlusunda çağrı yapıp ‘Evet’ oyu istedi.

Sağlık Bakanı Akdağ, cuma namazı sonrası cemaati bahçede topladı, başkanlık sistemi propagandası yaptı.”

 “Sağlık Bakanı Recep Akdağ, referandum çalışmalarına dün de devam etti. Trabzon’a giden Akdağ, önce sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve sağlık kurumları çalışanlarıyla toplantı yaptı. Mehmet Akif Ersoy Camii’nde cuma namazını kılan Akdağ, namaz sonrası cemaati avluda topladı. Eline mikrofonu alıp halka başkanlık sistemini anlattı. Cami avlusunda konuşan Akdağ, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle Türkiye’nin daha güçlü bir ülke konumuna geleceğini” söyledi. Bakan Akdağ şöyle dedi:”

 “16 Nisan günü Türkiye’de yeni bir dönemin başlayacağı tarihtir. Türkiye’nin çok daha güçlü olmasını, terörle mücadelede çok daha kararlı ve seri hareket etmesini, ülke ekonomisini kalkındırmak için yeni bir sisteme geçmek istiyoruz. Yeni bir sistem geliyor ve Türkiye’de iki başlılık ortadan kalkıyor.” Fatih TURAN (DHA)]

 Sadece bu olay mı, kutsallığına tecavüz edilen sadece bu cami mi? Ayıptır, günahtır! Çünkü kutsallığı çiğnenmiş cami artık herhangi bir yerdir ve artık orada  namaz kılınamaz.  Ama bu doğru ve gerçeği bilen bir müslümanı günümüzde ara ki bulasın! Bunlar artık bezirgan ve süslüman, pislüman! Allah hepsinin belâsını versin!

Şimdi yürürlükteki Anayasa’nın 24. maddesi ile yürürlükteki Siyasi Partiler Kanunu’nun 87.maddesini okuyalım:

 ANAYASA’NIN 24.MADDESİ: “Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasî veya hukukî temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasî veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz.”

SİYASİ PARTİLER KANUNU MADDE 87 -” Siyasi partiler, Devletin sosyal veya ekonomik veya siyasi veya hukuki temel düzenini, kısmen de olsa dini esas ve inaçlara uydurmak amacıyla veya siyasi amaçla veya siyasi menfaat temin ve tesis eylemek maksadıyla dini veya dini hissiyatı veya dince mukaddes tanınan şeyleri alet ederek her ne suretle olursa olsun propaganda yapamaz, istismar edemez veya kötüye kullanamazlar.”

Bunlara göre camilerde her ne suretle olursa olsun, Referandum’la ilgili olarak da olsa, kimse EVET ya da HAYIR propagandası yapamaz. Oysa, hükümet ve EVET yandaşları dince kutsal bir mekânı propaganda amacıyla istismar etmekte  ve  kötüye kullanmakta, anayasal ve yasal suç işlemekteler. Bunu nasıl yapıyorlar?  Yapıyorlar, çünkü bunları ne Allah’a, ne dine, ne Kitap’a saygıları var; çünkü yargı görevini yapamamakta ve bunlardan korkmaktadır. Ve korktuğu için görevini yapmayan  Yargı bir gün hesap verir.

Böyle bir ortamda Referandum yapmak ayıplıdır, suçtur ve günahtır.  Bakan Akdağ’ın bir camide “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle Türkiye’nin daha güçlü bir ülke konumuna geleceğini” söylemesi,  “16 Nisan günü Türkiye’de yeni bir dönemin başlayacağı tarihtir. Türkiye’nin çok daha güçlü olmasını, terörle mücadelede çok daha kararlı ve seri hareket etmesini, ülke ekonomisini kalkındırmak için yeni bir sisteme geçmek istiyoruz. Yeni bir sistem geliyor ve Türkiye’de iki başlılık ortadan kalkıyor” demesi, suçüstü yapılması gereken bir suçtur.

Bir de kalkmışlar, özgürlüklerden, adaletten, hukuk devletinin öneminden söz ediyorlar.

Bunlarda ne Allah’a ne dine ne de camiye saygı var. Kutsal ne varsa hepsine tecavüz ediyorlar. Bu ne utanmaz iktidar hırsıdır! Devletin geleceği umurlarında bile değil! Diyanet İşleri Başkanlığı ve iktidarın goygoygusu durumuna düşen din ulemesı utansın. İşte bundan dolayı laiklik önemlidir ve ondan vazgeçilemez.

Almanya, Nazizim ile yönetiliyormuş; peki Türkiye ne ile nasıl yönetiliyor?

ÖZDEMİR İNCE

7 Mart 2017