SOLUN BAĞIMSIZ ADAYI UFUK URAS

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras seçime neden bağımsız aday olarak katıldığını bir bildiri ile kamuoyuna açıkladı. Bildiri bana da e-posta ile gönderildi. Aşağıda bildirinin büyük bir bölümünü okuyacaksınız :
***
[Çalkantılı bir dönemden geçerek seçime gidiyoruz. Bölgemizde ve ülkemizde önemli olaylar birbirini kovalıyor. Hükümet, parlamento, cumhurbaşkanlığı, yargı ve diğer devlet kurumları arasında yaşanan gerilim birbirini besleyerek büyüyor.
AKP iktidarı, IMF onaylı ekonomi politikasının gönüllü uygulayıcısı olmakta ısrarını sürdürüyor. Mevcut laikliğin sınırlarını zorlayan uygulamalarıyla halkta endişe ve tepki yaratıyor. Bazı çevreler ise ‘toplum mühendisliği’ yaparak Türkiye siyasetini yeniden şekillendirmek istiyor. Toplumsal muhalefeti ve hoşnutsuz kitleleri, iskeletini ırkçılık ve milliyetçiliğin oluşturduğu militer bir şemsiyenin altında toplamaya çalışıyorlar. 27 Nisan muhtırası, kişiliği ve kurumları oturmamış demokrasimizi bir kez daha temelden tahrip ediyor. Seçim süreci vesayet altına alınırken, halk “kırk katır” ve “kırk satır” arasında bir seçime zorlanıyor. ÖDP bu gelişmelerin pasif bir izleyicisi olmadı ve asla olmayacak!
Seçime kalan kısa sürenin her saniyesini değerlendirip “Eşitlikçi, Özgürlükçü Sol Seçeneği” var etmek için çaba göstereceğiz. AKP ve CHP’nin önümüze koyduğu baraj engelini aşarak bu yolda yürüyeceğiz. Bunun için çoğu yerde ÖDP kimliği ile seçime girerken, istisnai bazı
bölgelerde “bağımsız adaylık” seçeneğini değerlendirmek istiyoruz.
Ama hangi yöntem olursa olsun, tüm seçim bölgelerinde meydanlar, ÖDP’nin şiarlarıyla çınlayacak. ÖDP Genel Başkanı, yöneticileri ve adayları her yerde politikalarımızın sözcüleri olacak. Bazı yerlerde yöntem olarak “bağımsız adaylığın” tercih edilmesi, ÖDP politikaları
ve örgütsel yapısından bağımsızlık gibi bir sonuca asla yol açmayacak. Bu yöntemi kullanmak, önümüze çıkarılan bir barikatın, seçim barajının aşılmasından öte bir anlam taşımayacak.
Böylelikle askeri vesayet zihniyetine karşı, ırkçı-milliyetçi yönelime karşı, dini halkın gündelik hayatına bir dayatma olarak sokmaya çalışanlara karşı, “Eşitlikçi ve Özgürlükçü Sol Seçeneğin” inşasına bir tuğla daha koyup, dostluk ve devrimci dayanışma halkasını
biraz daha genişleteceğiz. Genel seçimlere kadar kalan kısa zamanın değerlendirilmesi ve bütün örgütlerimizin politik hattımızı geniş kesimlerle bir kez daha paylaşmaları için tempomuzu artırmamızın gereği ortadadır.] ***
1970’lerin cafcaflı goşist üslubuyla yazılmış bu bildiri bana inandırıcı gelmiyor. Ama demokrasinin şanı için sütunuma aldım.
Örgütsüz ve partisiz sol, sol değildir. Bağımsız adaylar solu temsil edemez. Türkiye’deki hiçbir partiyi sola yaraşır görmeyen ÖDP ve lideri, bence, 24 Ayar Sol’a (!) yakışmıyor.
Doğu Perinçek’in İşçi Partisi, Selçuk Üniversitesi’nin araştırmasına göre seçimlerde yüzde 4,5 oy alıyormuş. İP bu yüzde ile kendini “Seçimin Sürprizi” olarak tanımlıyor. İşte siyasal parti budur. Siyasal duruş budur.
Ufuk Uras seçilirse kimin milletvekili olacak, 24 Ayar Sol’un (!) mu, yoksa solu psikiyatri kliniği sananların mı ?