TEMBELLİK HAKKI YA DA “MALİYETİ EN AZ İKİ MİLYAR!”

1 Mayıs günü Taksim Meydanı’nı emekçilere vermeyen hükümet, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanacak olan günün resmi tatil olması talebini de geri çevirdi. Ve bu red kararının gerekçesini Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek açıkladı:
“Dünyada kriz varken, durgunluk varken 1 günlük kayıp en az 2 milyar YTL eder.”
***
İktisatçılar, siyasetçiler kendilerince hesaplar yaparak bu 2 milyarın yanlış hesaplandığını ileri sürdüler. Ben Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek’in “1 günlük kayıp en az 2 milyar YTL eder” sav cümlesine yürekten inanıyorum. İnanıyorum ama yakın gelecekte kendisinden ve hükümetinden tutarlılık da bekliyorum. Beklediğim tutarlılık ne ?
Ramazan ve Kurban Bayramları tatillerinin yol açtığı, açacağı kayıpların hesaplanmasında ve kayıplara karşı alacakları önlemlerde gösterecekleri tutarlılık.
Ramazan Bayramı tatili : 30 eylül Salı, 1 ekim Çarşamba, 2 ekim Perşembe.
Salının önüne Perşembenin ardına birer günlük ilmek atılmaz ise 6 milyarlık kayıp. İlmek atılırsa 10 milyarlık kayıp.
Kurban Bayramı tatili : 8 aralık Pazartesi, 9 aralık Salı, 10 aralık Çarşamba, 11 aralık Perşembe.
Perşembeden sonra Cumaya ilmek atılmaz ile 8 milyarlık kayıp. İlmek atılırsa 10 milyar YTL’lik kayıp. Ki Cuma günü mutlaka tatil olacaktır.
2008 yılı Ramazan ve Kurban bayramlarında 20 ya da 16 milyar YTL’lik kayıp. İki bayramın iki arefesini de unutmamak gerek. İki yarım gün tatil 1 tam gün eder, ki o zaman 20 ve 16 sayılarına 2 milyar daha etmek gerek.
***
Ramazan ve Kurban bayramlarında yapılan tatiller dinsel bir zorunluluk değil, bir adet, bir alışkanlık. Bu tatiller eğer dinsel zorunluluk olsaydı yani Kuran’dan kaynaklansaydı bütün Müslüman ülkelerde tatil süresi aynı olurdu. Oysa her ülkenin tatil günü sayısı kendine göre. Geçen yıllarda Müslüman ülkelerde yapılan Ramazan ve Kurban bayramları tatilleri gün sayılarıyla birlikte yayınlanmıştı gazetelerde. Şimdi iddiamı kanıtlamak için arşiv araştırması yapacak değilim. Hatırladığım kadarıyla kimi ülkelerde Ramazan bayramı 1 gün, Kurban bayramı 2 gün tatil. Toplam olarak en az yedi günlük tatil hiçbir ülkede yok.
Dini bütün ve üretim sever bir hükümet olarak AKP hükümetine düşen şu olmalı bence : Ramazan Bayramı tatilinin 1 gün, Kurban Bayramı tatilinin 2 gün olduğuna ve tatil günleriyle ilgili olarak ilmek atılamayacağına dair bir yasa çıkartmak. Sonra da Müslümanların dini bayramları için resmi tatil hakkı tanımayan Rusya ve AB ülkeleri nezninde girişimde bulunmak. Bunlar yapılmaz ise AKP hükümeti işçi düşmanı ünvanından kurtulamaz!
***
“Tembellik Hakkı” (Telos Yayıncılık) , Karl Marx’ın kızı Laura’nın kocası Paul Lafargue’ın 60 sayfalık deneme kitabının adıdır. Adına bakarak gırgır bir kitap sanıp satın alanlar, devrimci edebiyatın bir başyapıtı, kapitalist düzeni kıyasıya eleştiren bir sosyalizm klasiği ile karşılaşırlar. Cemil Çiçek ve arkadaşları “Tembellik Hakkı”nı okudular mı acaba ?