TÜRBANI SAVUNAN ASRİ BAYANLAR

Türbanı savunan asrî bayanların gözü aydın : Risalei-i Nur Enstitüsü Ankara Şubesi, 17 Şubat 2008 Pazar günü “İnsan ve Kainat” konulu bir seminer düzenlemiş, seminercinin adı Hasan Tanrıverdi (Eğitimci), konferans mekânı : Eğitim-Bir Sen’in Konferans Salonu.
Salonda “hanımlar için özel yer” ayrılmış. “Tıpkı bazı aşevlerinde, kebapçı dükkanlarında olduğu gibi!” diyeceğim ama onlarda özel yer aileler için. Karı-koca ayrı oturmazlar !!!!!!!!!
Eğitim-Bir Sen’in bir Risale-i Nur seminerine salon tahsis etmesi kuşkusuz bu sendikanın üyelerinin sorunu ama yöneticilerinin de siyasal tercihlerini ifşa ediyor.
Bir “veli” nezaretinde olmayan türbancı asrî bayanların da gözü aydın ola ! Nurcu erkeklerin sarkıntılıklarından böylece korunmuş oluyorlar. Bu vesile ile Nurcu cemaatin bir arada oturmamasının gerçek nedeni de anlaşılmış oluyor. (Bu kadar propaganda yeter !)
***
Nilüfer Göle gibi bazı asrî bayanlar ile demokratik, liberal ve “muhafaza-i kâr” erkekler, Müslüman kadınların türban takarak evden dışarı çıkabildiklerini, kamusal hayata katılabildiklerini, özgürleştiklerini ileri sürüyorlar. O zaman aklıma şu geliyor: Peki efendim Müslüman Türk kadınlarını evlere kapatan, ancak türbanlayarak dışarıya çıkmasına izin veren kim ? Peki, bu türbanlanarak özgürleşen kadınlar, günün birinde asrî bayanlar gibi, kocalarından uzak kentlerde ve ülkelerde tek başlarına çalışabilecekler mi ?
Bir de üniversiteye kadar normal bir genç kız olarak gelen ancak üniversitede örtünen kızlar var. Bu türden özgürleşme’nin normal koşullarda, normal ruh sağlığı içinde olduğunu kim anlatabilir ? Bu türden özgürleşmelerin tarikat yurtlarında ve tarikat bursları sayesinde gerçekleştiği çok iyi biliniyor. Her kasabada, her ilçede, her kentte onlarca örneği var bu yurtların. Öte yandan, ergin yaşta bile isteye örtünmenin sağlıklı bir eylem olduğunu kanıtlayacak bir bilgin var mı ?
***
Şimdi gelelim Vehbi’nin kerrakesine ! Değişik mesleklerden bazı başı açık asrî bayanlar televizyonlarda (deyim mazur görülsün) ağızları köpürerek türbanı sınırlandıranları faşistlikle, zalimlikle, demokrat olamamakla, insan haklarına saygısızlıkla suçluyorlar. Türban takan hanımlar bunu inançları, bireysel özgürlükleri için yapıyorlarmış. Böylece türban terörünü onaylamış oluyorlar.
Demek ki türban takmak bir tür özgürleşme, rüştünü kanıtlama (emansipasyon) eylemi oluyor. Derler ya, bu da bir görüş ! Ancak bu kadınların, kendilerini ezen ailelerine, baba ve erkek kardeş sultasına, ümüklerini sıkan dindaş ve tarikatdaş baskısına karşı boyun eğip, kendilerine insan muamelesi yapan Cumhuriyet devrimlerine babalanmalarını akıl ve mantık ile bağdaştırmak mümkün müdür ? Efendim !
O zaman aklıma geliyor : Türbanı savunan başı açık asrî bayanlar da başlarını örterek neden özgürleşmek, çağdaşlaşmak istemiyorlar? Neden türbanlı hemşireleriyle birlikte Cennet’e gitme şansından yararlanmıyorlar? Bu kadar fedakârlık da çok fazla olmuyor mu artık !?!
Türbanı savunan bütün başı açık asrî bayanlar, lâmı cimi yok efendim, birleşiniz ve türbanlanınız ! İlâveten, Risalei-i Nûr Enstitüsü’nün seminerlerini kaçırmamanız bilhâssa ve hâsseten tavsiye olunur !