YALAN RÜZGARLARI

Böyle bir yazıyı benim yazmak zorunda kalışım ilahiyatçılar, din bilginleri açısından utanç verici. Aptal yerine konulmaktan hoşlanmadığım, ayrıca meraklı biri olduğum için işin aslını araştırdım. Şansım yaver gitti, birkaç okurum gereksinim duyduğum bazı bilgileri ulaştırdılar bana.
Nûr Sûresi 31. âyet’in birçok çevirisini, Fransızca, İngilizce ve Almanca çevirilerini karşılaştırdım. Bu karşılaştırmanın sonucunda 31.âyetin Türkçe çevirisinin aslına uygun yapılmadığı sonucuna vardım. Bu sonuca varmamda, Paris üniversitelerinin birinde Arap Edebiyatı ve Kültür Tarihi öğreten bir şair ve filozof, Tunuslu arkadaşımın büyük yardımları oldu. Arkadaşım, bu âyetin çok önemli üç sözcüğünün kesin anlamlarını araştırarak bana bilgi verdi. Buna göre, Nûr Sûresi 31. âyet’te üç önemli sözcüğün Türkçe anlamını yazıyorum :
Farj (tekil) , Furuj (çoğul) : (Sözlük adıyla) : Erkek ve kadın cinsel organı.
Jayb (tekil) , Juyub (çoğul) : (Sözlük adıyla) : Meme, göğüs.
Himar (tekil), Humur (Çoğul) : İslâm öncesi dönemde Arapların giydiği giysinin bir parçası (dokuma, bez parçası). (Baş örtüsü ile kesinlikle ilişkisi yok.)
***
Buna göre daha önce de yazmış olduğum gibi Nûr Sûresi 31. âyeti şöyle çevirmek gerekiyor:
“Söyle inanan kadınlara : Harama bakmaktan sakınsınlar ve cinsel organlarını saklasınlar… Örtülerini göğüsleri (memeleri) üzerine vursunlar…”
Bir okurumun yazdığına göre, söz konusu âyetin örtmekle ilgili bölümünün Arapçası şöyle :
“vel yadrıbne bihumûrihinne alâ juyubihinne” (en doğrusu ki örtülerini göğüsleri (memeleri) üzerine vursunlar).
***
Tunuslu filozof ve şair arkadaşımın belirttiği gibi örtünün (himarın) başörtüsü ile herhangi bir ilişkisi yok, giysinin bir parçası. Arapların Müslüman olmadan önce giydikleri giysinin nasıl olduğunu, bu giysilerin parçası olan “hımar”ın nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum. Bilmek zorunda da değilim. Sadece üzerime düşen sorumluluk gereği Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve bağımsız ilahiyatçıların bu giysinin ve parçası himarın çizimini bulup, yaptırıp yayınlamaları zorunlu bir görev. Bu görev ve sorumluluktan kaçamazlar.
***
Bu konuda yazmaya başladığımdan bu yana, her fırsatta bana şirretçe saldıranlar, suçüstü yakalandıkları için, susmaktan başka bir şey yapamıyorlar. Türban tapıncı tek başına değil. Büyük bir organizmanın önemli parçalarından biri. Eğer imam-hatip okulları mezunları üniversitelere bir lise mezunu gibi girmek hakkını yasal olarak elde edemezlerse, türban “delirium”u epeyce zaman alsa da yavaş yavaş tavsar. Ama tersi olup imam-hatip mezunları lise mezunlarının hakkına sahip olarak üniversitelere girebilirlerse türbanın yükselişini kimse engelleyemez. İslamdan giderek daha da kopacak olan Türbaniye Dini, Türbanistan’ı kurar!
***
Cengiz Çandar için özel not : Kuran’da yazan “Farj, furuj, jayb, juyub, himar, humur” gibi temel sözcüklerin anlamını bir Arap arkadaşına, özellikle de bir “avrat” tanıdığına sor, sonra Nur Suresi’nin 31.ayetinin Türkçe çevirisini oku! Bir kez de Diyanet’e sor. Sonra, hükümetçilik, Ilık İslamcılık yapacaksan yap ama “harbî” yap !